


Vanaf 1 november 2012 beantwoordt Anne Vermeulen, advocaat bij Rijssenbeek Advocaten veel voorkomende vragen over het appartementsrecht.
Een goede vriend wil graag een weekend gebruik maken van mijn appartement als ik een weekendje weg ben. Ben ik verplicht hiervoor een gebruikersverklaring aan te VvE te overleggen?
Nee, voor het ter beschikking stellen van een appartement voor enkele dagen aan vrienden en of familie is geen gebruikersverklaring benodigd.
Wat zegt het Modelreglement
Uit de Modelreglementen volgt duidelijk dat een eigenaar bij ingebruikgeving c.q. verhuur van zijn appartement verplicht is een zogeheten gebruikersverklaring te overleggen waarin de huurder zich akkoord verklaart met de binnen de VvE geldende regelgeving. Dit geldt ook indien sprake is van kortstondige verhuur.
Oordeel Hof
Nieuw is dat onlangs door het hof Amsterdam[1] is geoordeeld dat geen sprake is van ‘gebruik’ conform de definitie in de Modelreglementen indien de derde aan wie het appartement ter beschikking wordt gesteld, niet het recht heeft het gebruik aan de eigenaar te ontzeggen. Daarvan is onder meer sprake indien een eigenaar zijn appartement ter beschikking stelt aan familie en of vrienden waarbij de eigenaar het recht behoudt van zijn appartement gebruik te maken. Deze derden hebben dan niet “het recht van uitsluitend gebruik” van het appartement. Het hof oordeelt dat het in die gevallen niet verplicht is voor de eigenaar een gebruikersverklaring te overleggen aan de VvE. Dit neemt echter niet weg, dat deze derden geen kortdurend gebruik zouden mogen maken van het appartement zonder dat de eigenaar daarbij aanwezig is.
Conclusie
Hoofdregel is en blijft dus dat bij ingebruikgeving c.q. verhuur van een appartement aan een derde, de eigenaar verplicht is een gebruikersverklaring aan de VvE te overleggen. Een uitzondering hierop is de situatie waarbij het appartement door de eigenaar voor korte duur ter beschikking wordt gesteld aan familie- en of vrienden waarbij de eigenaar zijn recht op gebruik van het appartement behoudt.
Mocht u specifieke vragen over dit onderwerp hebben dan kunt u deze vraag hier aan haar stellen of neem direct contact met Anne Vermeulen op via www.rijssenbeek.nl.
[1] Gerechtshof Amsterdam 25 september 2012, LJN BY2628.
Als bestuur van het recreatiepark (van 1996)moeten wij de eigenaars/gebruikers registreren vlgs de Avs. Verder wordt er niet gerept over een gebruikersverklaring. We hebben nu in het HR. opgenomen dat een gebruikersverklaring verplicht is bij verhuur langer dan 4 weken. Is dit juridisch juist?